×
OR

By continuing, I agree to GINX' Terms and Conditions

OR
Please enter a valide email address

Already a GINX member? Sign in

CHOOSE YOUR USERNAME

Your username is how other community members will see you. Ever dreamt of being called JohnWick ? Now is the time.

Back
Video Games
Videos results
Fetch more videos
Articles results
Fetch more posts
Users results
Fetch more users
Noticias > Entretenimiento > Video Games
World

The Last Of Us Parte II gana Juego del Año en los Game Awards 2020

Aquí está la lista de ganadores en The Game Awards 2020.
The Last Of Us Parte II gana Juego del Año en los Game Awards 2020

Los Game Awards 2020 vió a The Last Of Us Parte II llevarse la noche, ganando en la mayoría de las categorías, incluyendo el premio mayor.

Presentados por Geoff Keighley, este año los Game Awards fueron abordados de forma remota debido a la pandemia global y COVID-19, llevando a cabo el stream desde Londres, Los Ángeles y Tokio.

Eso no detuvo a la cantidad masiva de anuncios de juegos, junto con la premiación de los más exitosos y mejores de todo el 2020.

hades switch

Hades se llevó el premio al Mejor Juego Indie (Imagen: Supergiant)

The Last Of Us Parte II se llevó siete victorias en los premios, incluyendo Juego del Año, Mejor Dirección de Juego, Mejor Narrativa y Mejor Actuación.

Puedes revisar la lista de ganadores de este año aquí abajo.

The Game Awards 2020 ganadores

Juego del Año

  • Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)

  • DOOM Eternal (id Software/Bethesda)

  • Final Fantasy VII Remake (Square Enix)

  • Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)

  • Hades (Supergiant Games)

  • The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE) - GANADOR

Mejor Dirección de Juego

  • Final Fantasy VII Remake (Square Enix)

  • Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)

  • Hades (Supergiant Games)

  • Half-Life: Alyx (Valve)

  • The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE) - GANADOR

Mejor Narrativa

  • 13 Sentinels: Aegis Rim (George Kamitani)

  • Final Fantasy VII Remake (Kazushige Nojima, Motomu Toriyama, Hiroki Iwaki, Sachie Hirano)

  • Ghost of Tsushima (Ian Ryan, Liz Albl, Patrick Downs, Jordan Lemos)

  • Hades (Greg Kasavin)

  • The Last of Us Part II (Neil Druckmann, Halley Gross) - GANADOR

Mejor Dirección de Arte

  • Final Fantasy VII Remake (Square Enix)

  • Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE) - GANADOR

  • Hades (Supergiant Games)

  • Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios/Xbox Game Studios)

  • The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE)

Mejor Banda Sonora y Música

  • DOOM Eternal (Mick Gordon)

  • Final Fantasy VII Remake (Nobuo Uematsu, Masahi Hamauzu, Mitsuto Suzuki) - GANADOR

  • Hades (Darren Korb)

  • Ori and the Will of the Wisps (Gareth Coker)

  • The Last of Us Part II (Gustavo Santaolala, Mac Quale)

Mejor Diseño de Audio

  • DOOM Eternal (id Software/Bethesda)

  • Half-Life: Alyx (Valve)

  • Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)

  • Resident Evil 3 (Capcom)

  • The Last of Us Parte II (Naughty Dog/SIE) - GANADOR

Mejor Actuación

  • Ashley Johnson como Ellie, The Last of Us Parte II

  • Laura Bailey como Abby, The Last of Us Parte II - GANADORA

  • Daisuke Tsuji como Jin Sakai, Ghost of Tsushima

  • Logan Cunningham como Hades, Hades

  • Nadji Jeter como Miles Morales, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Juegos de Impacto

  • If Found… (DREAMFEEL/Annapurna Interactive)

  • Kentucky Route Zero: TV Edition (Cardboard Computer/Annapurna Interactive)

  • Spiritfarer (Thunder Lotus Games)

  • Tell Me Why (Dontnod Entertainment/Xbox Game Studios) - GANADOR

  • Through the Darkest of Times (Paintbucket Games)

Mejor Juego Persistente

  • Apex Legends (Respawn/EA)

  • Destiny 2 (Bungie)

  • Call of Duty Warzone (Infinity Ward/Activision)

  • Fortnite (Epic Games)

  • No Man’s Sky (Hello Games) - GANADOR

Mejor Juego Indie

  • Carrion (Phobia Game Studio)

  • Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic/Devolver)

  • Hades (Supergiant Games) - GANADOR

  • Spelunky 2 (Mossmouth)

  • Spiritfarer (Thunder Lotus Games)

Mejor Juego Móvil, Presentado por LG WING y Qualcomm Snapdragon

  • Among Us (InnerSloth) - GANADOR

  • Call of Duty Mobile (TiMi Studios/Activision)

  • Genshin Impact (miHoYo)

  • Legends of Runeterra (Riot Games)

  • Pokémon Café Mix (Genius Sonority)

Mejor Soporte a la Comunidad

  • Apex Legends (Respawn/EA)

  • Destiny 2 (Bungie)

  • Fall Guys (Mediatonic/Devolver) - GANADOR

  • Fortnite (Epic Games)

  • No Man’s Sky (Hello Games)

  • Valorant (Riot Games)

Innovación en Accesibilidad

  • Assassin’s Creed Valhalla (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

  • Grounded (Obsidian/Xbox Game Studios)

  • HyperDot (Tribe Games)

  • The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE) - GANADOR

  • Watch Dogs Legion (Ubisoft Toronto/Ubisoft)

Mejor Realidad Virtual o Aumentada

  • Dreams (Media Molecule/SIE)

  • Half-Life: Alyx (Valve) - GANADOR

  • MARVEL’s Iron Man VR (Camoflaj/SIE)

  • STAR WARS: Squadrons (Motive Studios/EA)

  • The Walking Dead: Saints & Sinners (Skydance Interactive)

Mejor Juego de Acción

  • DOOM Eternal (id Software/Bethesda)

  • Hades (Supergiant Games) - GANADOR

  • Half-Life: Alyx (Valve)

  • Nioh 2 (Team Ninja)

  • Streets of Rage 4 (DotEmu)

Mejor Juego de Aventura/Acción

  • Assassin’s Creed Valhalla (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

  • Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)

  • MARVEL’s Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games/SIE)

  • Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios/Xbox Game Studios)

  • Star Wars Jedi: Fallen Order (Respawn/EA)

  • The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE) - GANADOR

Mejor Juego de Rol

  • Final Fantasy VII Remake (Square Enix) - GANADOR

  • Genshin Impact (miHoYo)

  • Persona 5 Royal (Atlus, P Studios)

  • Wasteland 3 (inXile Entertainment/Koch)

  • Yakuza: Like a Dragon (Ryu Ga Gotoku Studio/Sega)

Mejor Juego de Peleas

  • Granblue Fantasy: Versus (Arc System Works/Cygames)

  • Mortal Kombat 11/Ultimate (NetherRealm Studios/WB Games) - GANADOR

  • Street Fighter V: Champion Edition (Dimps/Capcom)

  • One Punch Man: A Hero Nobody Knows (Spike Chunsoft/Bandai-Namco)

  • UNDER NIGHT IN-BIRTH Exe: Late[cl-r] (French Bread/Arc System Works)

Mejor Juego Familiar

  • Animal Crossing: New Horizons (Nintendo) - GANADOR

  • Crash Bandicoot 4: It’s About Time (Toys for Bob/Activision)

  • Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic/Devolver)

  • Mario Kart Live: Home Circuit (Velan Studios/Nintendo)

  • Minecraft Dungeons (Mojang/Double Eleven/Xbox Game Studios)

  • Paper Mario: The Origami King (Intelligent Systems/Nintendo)

Mejor Simulador/Estrategia

  • Crusader Kings III (Paradox Development Studio/Paradox)

  • Desperados III (Mimimi Games/THQN)

  • Gears Tactics (Splash Damage/The Coalition/Xbox Game Studios)

  • Microsoft Flight Simulator (Asobo/Xbox Game Studios) - GANADOR

  • XCOM: Chimera Squad (Firaxis/2K)

Mejor Juego de Deportes/Carreras

  • Dirt 5 (Codemasters Cheshire/Codemasters)

  • F1 2020 (Codemasters Birmingham /Codemasters)

  • FIFA 21 (EA Vancouver/EA Sports)

  • NBA 2K21 (Visual Concepts/2K)

  • Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 (Vicarious Visions/Activision) - GANADOR

Mejor Juego Multijugador

  • Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)

  • Among Us (InnerSloth) - GANADOR

  • Call of Duty: Warzone (Infinity Ward/Raven/Activision)

  • Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic/Devolver)

  • Valorant (Riot Games)

Mejor Juego Debút

  • Carrion (Phobia Game Studio/Devolver)

  • Mortal Shell (Cold Symmetry/Playstack)

  • Raji: An Ancient Epic (Nodding Heads Games)

  • Röki (Polygon Treehouse/CI Games)

  • Phasmophobia (Kinetic Games) - GANADOR

Creador de Contenido del Año, Presentado por Adobe

  • Alanah Pearce

  • NickMercs

  • TimtheTatman

  • Jay Ann Lopez

  • Valkyrae - GANADORA

Mejor Juego Esports

  • Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Raven/Activision)

  • Counter-Strike: Global Offensive (Valve)

  • Fortnite (Epic Games)

  • League of Legends (Riot Games) - GANADOR

  • Valorant (Riot Games)

Mejor Atleta Esports

  • Ian “Crimsix” Porter / Call of Duty

  • Heo “Showmaker” Su / League of Legends - GANADOR

  • Kim “Canyon” Geon-bu / League of Legends

  • Anthony “Shotzzy” Cuevas-Castro / Call of Duty

  • Matthieu “ZywOo” Herbaut / CS:GO

Mejor Equipo Esports

  • DAMWON Gaming / League of Legends

  • Dallas Empire / Call of Duty

  • San Francisco Shock / Overwatch League

  • G2 Esports / League of Legends - GANADOR

  • Team Secret / DOTA2

Mejor Evento Esports

  • BLAST Premier: Spring E2020 European Finals (CS:GO)

  • Call of Duty League Championship 2020

  • IEM Katowice 2020 (CS:GO)

  • League of Legends World Championship 2020 - GANADOR

  • Overwatch League Grand Finals 2020

Mejor Presentador de Esports

  • Eefje “Sjokz” Depoortere - GANADOR

  • Alex “Machine” Richardson

  • Alex “Goldenboy” Mendez

  • James “Dash” Patterson

  • Jorien “Sheever” van der Heijden

Mejor Coach de Esports

  • Danny “Zonic” Sorensen - GANADOR

  • Dae-Hee “Crusty” Park

  • Fabian “Grabbz” Lohmann

  • Lee “Zefa” Jae-Min

  • Raymond “Rambo” Lussier